Genel

Hava Kargo Güvenilir mi? Yurtdışı Kargomun Güvenliğini Nasıl Sağlarım?

Hava yolu kargoda; güvenlik, taşımacılık faaliyetlerinin sağlıklı yürütülebilmesindeki en önemli kıstastır. Hava yolu taşımacılığı sektörünün, sekteye uğramadan yürütülebilmesi ve geliştirilebilmesi için güvenilir, etkin, şeffaf ve tarafsız bir şekilde düzenleme ve denetleme yapmak; uçuşların emniyeti ve havacılık güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması açısından son derece önemlidir.

2005 yılında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ nün yürürlüğe soktuğu 5431 sayılı kanun ile havacılık sektöründe taşımacılık konusu yeniden yapılandırılmış; ihtiyaç ve beklentilerin karşılanabilmesi için yeni güvenlik önlemleri alınmıştır.

Nakil Öncesi Güvenlik Kontrolleri

Kargolar, hava aracına yüklenmeden önce güvenlik kontrolüne tutulur. Güvenlik kontrolüne girmeyen kargoların taşınmak üzere araca yüklenmesi mümkün değildir. Ancak gerekli kontrollerden geçen ürünler araca yüklenebilir ve taşınabilir durumuna geçer.

Güvenlik kontrollerinin uygulanmasından sonra gönderinin yetkisiz müdaheleye karşı korunmadığını gösteren bir belirti olduğunda kargo, hava aracına yüklenmeden önce bir yetkili acente tarafından taranır. Taranma işlemi sırasında;

  • Elle arama,
  • X- ray,
  • EDS ekipmanı,
  • Metal Tespit Cihazı,
  • Patlayıcı Tespit Köpekleri,
  • Görsel kontrol
  • ETD ekipmanı

yöntemlerinden en az biri veya birkaçı birlikte kullanılır. Bu tarama işlemlerinden geçen kargolar, hava aracına yüklenebilir.

Nakil Sırasında Kargonun Güvenliği

Nakil sırasında alınan güvenlik önlemleri; gönderilerin nakil sırasında yetkisiz müdahaleden korunmasını amaçlar. Kargoların araca yüklendiği bölüm, herhangi bir kurcalamanın belli olacağı şekilde kilitlenir ve mühürlenir. Bağlama ekipmanları ile güven altına alınır.

Güvenlik çevresindeki alanların kritik bölümlerinde bulunmayan kargo ve postanın yetkisiz müdahaleye karşı korunmasının sağlanması amacıyla gönderiler yetkili acente tesislerinin giriş kontrolü olan kısımlarında tutulur.

Yasaklı maddelerin girişini önlemek için fiziksel olarak korunur ve gönderiler gözetimsiz bırakılmaz. Kargoların korunmasından sorumlu personel ile araca yükleme yapan personel dışında gönderilere erişim sınırlandırılır.

Genel Kargoların Güvenliği

Özel bir hizmet ya da depolama istemeyen; bozulabilir gıda, tehlikeli madde ya da canlı hayvan sınıfına girmeyen kargolar ‘’genel kargo’’ olarak adlandırılır. Genel kargo kategorisinde olup kullanımı açısından özel öneme sahip kargoların zarar görmeden güvenli bir şekilde teslimatı oldukça önemlidir. Özellikle genel kargo sınıfında yer alan askılı tekstil ürünü taşımacılığında belirlenen kurallara uymak taşıyıcı ve müşteri arasında sorun yaşamamak yanı sıra; müşterinin zarara uğramasını engellemek açısından da oldukça önemlidir.

Özel Kargoların Güvenliği

Özel kargolar, taşınma aşamasında özel işlem gerektiren kargolardır. Canlı hayvanlar, bozulabilir gıdalar, ağır kargolar, diplomatik kargolar ve ıslak kargolar özel kargo sınıfında yer alır.

Canlı hayvan kargolarında kafesler “IATA Canlı Hayvan Düzenlemeleri” ne uygun olarak hazırlanır. Kafes üzerinde gerekli etiketler yanı sıra; varsa beslenme talimatı yapıştırılır. IATA Düzenlemeleri’ne göre hazırlanan kafes ve doğru etiketlemelerle canlı hayvanınız güvenli bir şekilde taşınır.

Bozulabilir gıda ve bitki ürünleri ‘’Çok Önemli Kargo’’ sınıfındadır. Kargo ambalajlarının çıkıştan varış noktasına kadar bozulmadan gidebilecek sağlamlıkta ve uygunlukta olması bozulabilir gıda ve bitki kargolarınızın güvenle yerine ulaşması için oldukça önemlidir.

Büyük kaza ve risk oluşturma olasılığı yüksek olan otomobil taşımacılığında da alınacak güvenlik tedbirleri son derece kritiktir. El freni çekili olan araçlar, üzerlerinde anahtar ile yüklenmelidir. Herhangi bir tehdit oluşturmaması adına yakıt deposu boş olmalıdır.

Kıymetli kargolar da kaybolma ve çalınma risklerine karşı kıymetli kargo olduğu belli edilmeyecek şekilde etiketlenerek emniyetli bir şekilde taşınabilir.

Tehlikeli Maddelerin Güvenliği

Tehlikeli madde kargolarının güvenliğini sağlamak; hayati öneme sahiptir. Doğru kontrollerden geçen ve ambalajı standartlara uygun hazırlanıp gerekli etiketlere sahip tehlikeli maddeler, güvenli bir şekilde nakil edilebilir.

IATA’ nın Güvenli Bir Taşıma İçin Önemi

Uluslararası Hava Yolu Taşımacılığı Birliği (IATA); dünyaca tanınan bir ticaret birliğidir. Güvenli ve ekonomik taşımacılığın geliştirilmesi, kargo ücretlerinin saptanmasında koordinasyonu sağlamak için kurulmuştur. IATA belgesine sahip TR Freight & Logistics gibi hava kargo şirketleriyle çalışmanız, teslimatınızın sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için son derece önemlidir.

Yurtdışı Kargomun Güvenliğini Nasıl Sağlarım?

Yurtdışı kargonuzun güvenliği sağlamak ve sorunsuz bir teslimat gerçekleştirmek için IATA Belgesi’ne sahip firmalarla çalışmalı; kargonuzun türü ve kategorisine uygun nicelikleri size sunan şirketleri değerlendirmelisiniz. ‘’Peki, ama hangisi? ‘’ diyorsanız; IATA, TMGD gibi belgelere sahip ; uzun yıllardır sektörde başarılı şekilde yoluna devam eden TR Freight & Logistics’ i ziyaret edebilir;  en güvenli şekilde kargonuzu gönderebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir