Genel

Hava Kargo İle Cenaze Taşımada Dikkat Edilen Hususlar Neler?

Cenaze Kargoları; uçuş öncesinde, uçuş esnasında ve uçuş sonrasında herhangi bir sorun yaratmaması adına dikkatle taşınması gereken Özel Kargolar’dır. Hava yolu ile taşınan Cenaze Kargolar’ın taşınmasında dikkat edilmesi gereken hususlar ise prosedür ve yönetmeliklerle belirlenmiş olup; riski en aza indirmeyi hedefleyen bir amaç belirlemiştir.

Cenaze Kargosu’nun Kabulü

Hava kargo ile cenaze gönderiminde; cenaze lehimlenmiş metal, çinko veya kurşun tabut; ya da sağlam bir tahta kutu içerisine konulur ve üzeri çuval veya kanvas ile örtülür. Tabut üzerine, “This Way Up” etiketi, 150 kg üstündeki cenaze kargoları için  “Attention Secure” etiketi yapıştırılır.

IATA kurallarına göre taşınan cenaze için gerekli prosedürler şunlardır:

  • Tabutun içi lehimlenmiş metal çinko veya kurşun kaplı olmalıdır.
  • Tabutun kırılmayacak ve hasar görmeyecek malzemeden yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Tabutlar hiçbir koşulda üst üste istiflenemez.
  • Uçağa yolcu alınmadan önce, cenaze yüklenmelidir.
  • Cenazeye ait konşimento, ekindeki konsolosluk belgesi ve ölüm raporu kontrol edilmeli ve mutlaka cenaze ile birlikte gönderilmelidir.

Yurt İçine Cenaze Gönderimi

Yurt içinde taşınacak cenaze kargoların en az iki saat önceden kargo bölümüne teslim edilmesi gerekiyor. Teslim edilen cenaze kargo için ücretler, şehirlere göre değişiyor. “Hava kargo taşımacılığında fiyatlandırma neye göre yapılıyor?” yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Aile yakınlarına yapılacak cenaze teslimi için cenaze sahiplerinin iç hatlar kargo terminaline gelmesi gerekiyor. Cenazeye ait ölüm raporunun cenazeye ait; ad-soyad, doğum yeri ve tarihi, ölüm yeri ve tarihi, ölüm sebebi, bulaşıcı olup olmadığı bilgilerini içermesi gerekiyor. Eğer bu kurallara uymazsa cenaze taşıma işlemi gerçekleştirilmiyor.

Yurt Dışına Cenaze Gönderimi

Karışık kargo sınıfında kabul edilmeyen cenaze kargolar, tahta kutu veya metal çini tabutlar içinde kabul ediliyor. Tabutlar darbe emici paketleme ile kırılmaya karşı etkin korumalı özel kapaklı bir kap içerisinde teslim alınıyor. Yurt dışından gelen ya da yurt dışına gönderilecek kargoların cenaze teslimi, cenaze sahibi tarafından bireysel olarak yapılamıyor. Cenazenin teslimi için anlaşmalı hava yolu kargo acenteleri ile işlemler gerçekleştiriliyor. Prosedür, dokümantasyon, paketleme ve etiketleme süreçlerini, IATA kurallarına uygun olarak tamamlayan acente, terminale gelerek cenazeyi teslim edebiliyor.

Yurt dışından Türkiye’ ye gönderilen cenazelerde; konsolosluk belgesi ile birlikte ölüm raporu bulunması gerekiyor. Bu belgelerin Türkçe kopyalarıyla birlikte cenaze ile sevk edilmesi zorunluluğu bulunuyor.

Transit Cenazeler

Transit cenazelerin taşınması 18 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan “Yurt Dışından Getirilen Cenaze İşlemleri Yönergesi” ile belirlenmiş ve kurallara bağlanmıştır. Bir başka ülkede gömülmek üzere ülkemiz üzerinden transit olarak geçirilecek cenazeler için yapılacak transit cenaze işlemlerindeki esaslar şu şekildedir:

  • Transit geçiş işlemleri gümrük birimi tarafından gerçekleştirilir.
  • Riskli ülkelerden getirilen cenazeler, gümrük birimi tarafından sağlık görevlisine bildirilmelidir.
  • Sağlık görevlisi tarafından cenaze evrağı incelenmelidir.
  • İlgili mevzuat gereklerine uygun nakledildiği değerlendirilen cenazelere “Cenazeler İçin Düzenlenen Transit Geçiş İzin Belgesi” düzenlenmelidir.

Cenazenin Uçağa Yüklenmesi

Gerekli prosedürlere uygunluğu kabul edilen cenaze kargo; öncelikli olarak ilk müsait uçağa yüklenir. Cenazenin uçak altına sevki, yer hizmetleri kuruluşu tarafından ambulans, cenaze arabası veya üzeri kapatılmış özel bagaj arabası ve ayrı bir traktör ile sağlanır. Cenaze kargonun üzerindeki, etiketler ve raporlar kontrol edildikten sonra cenazelerin teslimi ya da sevki sağlanır.

Tüm özel kargolarınızda olduğu gibi zor gününüzde TR Freight & Logistics’ e emanet ettiğiniz cenaze gönderimlerinizde gözünüz arkada kalmadan cenaze taşıma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir