Genel

Hava Kargo Taşıma Giderlerinin Desteklenmesi Hakkında Verilen Kararlar Neler ?

Mart ayı itibariyle ülkemizde Covid-19 nedeniyle salgın ilan edildi ve tüm dünya pandemi koşulları ile mücadele etmek durumunda kaldı. Sokağa çıkma yasaklarının gelmesi, yurt dışı giriş çıkışlarının kapanması da “Covid-19 ihracatı nasıl etkiledi?” sorusunu gündeme getirdi. Salgın, elbette tüm ülke ekonomisini iç ve dış ticarette yakından etkiledi. KPMG’nin sunduğu verilere göre; 2020 yılındaki dış ticaret hacmi %6, 76 azalmış ve 32 milyar 247 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Oldukça düşük olan bu rakamlar, devletin ihracatı ve ithalatı yeniden canlandırma isteği nedeniyle çeşitli kampanyalar ile desteklenmiş; firmalara, kuruluşlara ve şirketlere yardım paketleri sunulmuştur. Kuşkusuz ülke ekonomisine ciddi bir gelir sağlayan hava kargo hizmetleri de, bu olumsuz koşullardan etkilenmiştir. Tam da bu nedenden dolayı devlet, 2020 yılı içinde havayolu taşımacılığı için destek sunma kararı almıştır.

Hava Kargo İçin Sunulan Destek Paketi

Salgın nedeniyle, 01.05.2020 ve 31.07.2020 tarihleri arasında yapılan hava kargo taşımacılığı için navlun desteği uygulanacağı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından açıklanmıştır. Bu destekten yararlanabilecek sektörler ise aşağıdaki gibidir:

Yaş sebze ve meyve, hayvancılık mamulleri, süs bitkileri, fındık ve mamulleri, su ürünleri, zeytin, zeytinyağı , meyve ve sebze mamulleri, kuru meyve, tekstil ürünleri ve hammaddeleri, hazır giyim sektörü ve konfeksiyonlar, deri, halı, elektrik- elektronik ürünler, makine ve bilişim, otomotiv, savunma ve havacılık, iklimlendirme, kimyasal maddeler ve mamulleri. Bu sektörlerin içerisinde yer alan bozulabilir meyve ve sebzelerin hava kargoyla nasıl taşındığını öğrenmek için “Hava Kargo İle Bozulabilir Ürünler Nasıl Taşınır?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz!

Kimler bu hizmetten yararlandı?

Türkiye’de yerleşik olan ve hava kargo taşımacılığı ile dış ticaret gerçekleştiren Thy Kargo, Ptt Hava Kargo gibi hava kargo şirketleri bu destekten yararlandı.

Bu destek paketinin amacı nedir?

  • İhracatı ve ithalatı yeniden canlandırmak.
  • Covid-19’un yarattığı küresel krizin ekonomik etkilerini en aza indirmek.
  • Yerli üreticiyi korumak.
  • Hava kargo şirketlerinin daha az zarar etmesini sağlamak.

Önemli Hususlar

  • Tebliğde belirtilen maddeye göre gidecek ülke, beyannamenin 17. sayısındaki ülke gruplarından birini içermelidir.
  • Taşıma yapacak hava kargo şirketleri 25. maddede yer alan 40 kodlu hava yolu şirketleri olmalıdır.
  • Tebliğin 34. maddesinde menşe kodu Türkiye olan ürünler, bu kapsama girecektir.
  • Destek ödemeleri, ihracatçı firmaya yapılmalıdır.
  • İhracatçı firma destek hakkını, imalatçı firmaya isterse devredebilir. Ancak imalatçının sunulan bu desteği alabilmesi için imalatçının firmasının kendi unvanı ve banka bilgileri ile başvuru yapması gerekir.

Verilen bu kararın üstünden zaman geçmiş olmasına rağmen; devletin ithalat ve ihracat için aldığı tedbirlerin ve destek paketlerinin sıkça tekrarlandığı söylenebilir. https://ticaret.gov.tr adresinden yeni kararlar takip edilebileceği gibi, TR Freight & Logistics ‘in güncel blog yazılarından da güncel olayları takip edebilirsiniz.

Siz de bugün Covid-19’un ihracatta ve ithallata yarattığı zor koşullardan etkilendiyseniz; bu şartlar altında yapılan dış ticaretin zor olduğunu düşünüyorsanız, TR Freight ile tanışmalısınız. Sektöründe öncü firmamız, olası en uygun koşullarla ticareti gerçekleştirmek için her zaman yanınızda!’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir