Genel

Hava Kargo Taşımacılığı Nedir? Taşınan Başlıca Ürünler Nelerdir?

Hava Kargo

Günümüzün en popüler kargo taşımacılığı türleri: kara, deniz ve hava taşımacılığıdır. Deniz taşımacılığı, küresel ticaret taşımacılığının büyük bir kısmını oluştururken, kara taşımacılığı ağırlıklı olarak sınır ötesi ve ülke içi taşımacılık için kullanılır. Hava taşımacığılı ise; daha güvenilir, daha hızlı ve daha heyecan verici bir kargo taşımacılık hizmetidir.
Hava kargo taşımacılığı genellikle aşağıdaki birkaç kategoriye giren kargolar içindir:

 • Bozulabilir ürünler / Sınırlı ömrü olan canlı hayvanlar
 • Ek güvenlik gerektiren ultra yüksek değerli kargolar
 • Küçük miktarlarda veya küçük hacimde olan kargolar
 • Teslimat aciliyetinde en yüksek önceliğe sahip kargolar

Kargolarını deniz yerine hava yoluyla göndermeyi seçenler, genellikle bu dört kategoriden biri için hava kargoyu tercih eder.

Hava Kargo Taşımacılığının Avantajları

Hava kargo, genellikle yüksek değerli ve düşük hacimli gönderiler için kullanılır. Ancak hava kargo kullanmanın farklı avantajları da vardır. Şimdi o avantajlara göz atalım.

1. Sıklık ve Erişim

Open Flights’ın verilerine göre, 14.110 havalimanı var. Birçok havayolu şirketi neredeyse tüm dünyayı kapsayan geniş bir hedef ağına sahip. Bu, gönderilerinizi neredeyse her hedefe gönderebileceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden, hava kargo, liman sayısı düşünüldüğünde kesinlikle deniz taşımacılığından daha iyidir.

Ek olarak, hava kargo programları sıktır. Uçuşların geliş ve gidiş saatleri son derece güvenilirdir. Bazı yüksek talepli rotalar için özellikleTHY Kargo’da günde 2’den fazla uçuş vardır. Bir uçuşu kaçırsanız bile, genellikle her gün aynı güzergaha giden bir uçuş olduğu için fazla bir gecikme yaşamazsınız.Ya da yakın bir Hava limanına uçan uçakla ürünlerinizi gönderip kamyon ile o bölgeye gönderip çok modlu taşıma ile kolaylık sağlayabilirsiniz.

2. Güvenlik

Uçak kargo, diğer kargo opsiyonlarından çok daha güvenlidir. Gelişmiş kargo güvenlik sisteminin önemini en iyi şekilde uygulandığı hava taşımacılığında, röntgen taraması ve köpek koklama gibi çoklu güvenlik katmanları, yükün güvenli ve emniyetli olduğunu doğrular.

Hava kargoda, kargo üzerindeki havaalanı güvenlik kontrolleri sıkı bir şekilde yönetildiği için yüksek düzeyde güvenlik avantajı sağlar. Sıkı yönetilen havaalanı kontrolleri de yükün hırsızlığa ve hasara maruz kalmasını azaltır.

3. Düşük Sigorta Maliyeti

Hava kargosu için nakliye süresi nispeten kısa olduğundan, sigorta primi daha düşüktür. Hava taşımacılığı pahalı olsa bile, bu düşük sigorta maliyetleri açısından tasarruf sağlar.

4. Hızlı Teslim Süresi

Bir uçak için tipik seyir hava hızı yaklaşık 500 deniz mili veya 575 mph’dir. Oysa deniz taşımacılığı ortalama hızı 20 deniz mili veya 23 mil / saat’tir.

Uçaklar bir konteyner gemisinden 25 kat daha hızlı seyahat eder. Bu, hava taşımacılığının deniz veya kara taşımacılığına göre tercih edilmesinin birçok nedeninden biridir.

Mallarınızın hızlı bir şekilde taşınması gerektiğinde, hava taşımacılığı, deniz taşımacılığı veya karayolu taşımacılığına kıyasla en iyi çözümdür.

5. Kargo Takip

TR Freight&Logistics olarak bizler, DSV Hava Kargo ve DHL Hava Kargo gibi birçok şirket, THY Kargo, QATAR Airways, EMİRATES gibi havayollarına entegre bir web uygulaması kullanarak gönderilerinizi takip etme fırsatı verir, bu da sürekli güncel kalmak için kalkıştan varışa kadar kargo durumunuzu izleyebileceğiniz anlamına gelir.

Hava Kargo Taşımacılığında Taşınan Başlıca Ürünler Nelerdir?

 • Tehlikeli Malzeme Gönderileri: Patlayıcılar, gazlar, alevlenebilen sıvı ya da katı maddeler, oksitleyici maddeler ve organik peroksitler, zehirli maddeler, tıbbi ve biyolojik atıklar, radyoaktif malzemeler, aşındırıcı sıvı ya da katı maddeler veya bu maddeleri ihtiva eden bazı materyaller.
 • Canlı Hayvan Kargoları
 • Bozulabilir Bitki ve Gıda Maddeleri Kargoları: Çiçek, meyve ve sebzeler, yumurta, yenilebilir malzemeler, taze ya da donmuş balık ve etler.
 • Genel Kargolar
 • Otomobil Taşıması ve Otomobil Kargoları
 • Canlı Organ, İlaç, İlik ya da Kök Hücre Kargoları
 • Cenaze Kargoları
 • Kıymetli Kargolar: Değerli eşyalarınız, diplomatik kargolarınız.
 • Islak Kargolar
 • Silah ve Tabanca Kargoları: Tabanca ya da tüfek.

Siz de bir sonraki tehlikeli madde taşımacılığınız için herhangi bir sorun yaşamadan güvenli bir şekilde nakliyat yapmak isterseniz, daha fazla bilgi edinmek veya uzman ekibimize danışmak için bugün TR Freight & Logistics ile iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir