Genel

Hava Kargo Taşımacılığıyla İlgili Belgeler

Hızlı ve güvenilir bir kargo taşımacılığı yöntemi olan uçak kargo taşımacılığı, popüler taşımacılık türlerinden biridir. Maliyetli bir kargo taşımacılık yöntemi olsa da sağladığı pek çok avantajla dikkat çekici ve heyecan verici bir süreçtir. İthalat ve ihracat sürecinde tercih edilen hava kargo taşımacılığı için ihtiyaç duyulan bazı belgeler vardır. “Hava Kargo Taşımacılığı İçin Gerekli Belgeler” başlıklı bu yazımızda hava yolları kargo için gerekli olan belgeleri derledik.

  • Air Waybill Konşimento

Air waybill olarak da adlandırılan hava yolu konşimentosu, kargonun bir konumdan başka bir konuma hava yolu ile taşıması sürecinde kargonun taşıyıcı, gönderici ve alıcısı bilgilerini, kargonun taşınma şartları, taşıma değerini; kargo türüne göre taşıma şeklini, kargonun hacim ve ağırlığını belirten bir taşıma senedidir. Hem sigorta poliçesi hem de fatura niteliği bulunan airway bill, 3 asıl ve 4 yedek olmak üzere 7 kopyadan oluşur. Hava kargo taşımacılığı için en önemli belgelerden biri olan airway bill, kargonun da teslim alındığını gösteren bir belgedir. AWB  hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Hava Kargoda Airwaybill Ödeme Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  • Ara Konşimentolar

Uzun vadeli yükleme işlemlerinde, acenteler yükleyici adına tarafında düzenlenen hava taşıma senedidir. Ana konşimento ile yapı olarak benzeşen ara konşimentolar, hava yolu taşımacılığında IATA yetkili hava kargo acentesi freight forwarder acentalar tarafından düzenlenen ve gönderimi gerçekleştirilen kargoların teslim alındığını göstermektedir.

  • Kargo Manifestosu

Hava yolları kargo yöntemi ile gerçekleştirilen taşıma sürecinde taşınan malların özelliklerini, taşınması için gerekli şartları, teslim edileceği konumları gösteren kargo manifestosu hazırlanmalıdır. Konşimentoya uygun düzenlenen kargo manifestosu, İngilizce olarak düzenlenmelidir.

Kargo manifestosunda konşimentoda olduğu gibi yükleyicinin ad soyad bilgileri, adresi, şehir, ülke ve telefon bilgileri, taşınan malın gönderim yapılacağı havaalanı, teslim edileceği havaalanı, havaalanının bulunduğu şehir yer almalıdır. Taşıma işlemi gerçekleştirilen yükler, tehlikeli madde sınıfında yer alıyorsa, bu yüke ait bilgiler de detaylı olarak belirtilmelidir.

  • Kargo Transfer Manifestosu

İki firma arasında kargo transferinin gerçekleştiğini gösteren kargo transfer manifestosu, ödemeli kargoların ilk taşıyıcı ya da diğer taşıyıcı firmaya taşınması  durumunda kullanılan bir belgedir. Transfer edilen taşıyıcı, sonraki transferler ve yaşanan gecikmenin tüm sorumluluklarını üstlenmektedir. Transfer manifestosunda; meydana gelebilecek hasar, kaybolma, değer kaybı gibi olumsuz durumlarda sorumluluğun kime ait olduğu belirtilmektedir.

  • Kargo Masraflarını Düzeltme Bildirgesi

Bir uyarı belgesi olan kargo masraflarının düzeltilmesi bildirgesi; yük ağırlığının az ya da daha fazla gösterilmesi, hatalı kargo fiyatlandırması, tarife hatalarından kaynaklanan yanlışların düzeltilmesini sağlamaktadır.

  • Kargo Muhasebe Bildirisi

Hava kargo taşımacılığı için gerekli olan belgelerden biri olan kargo muhasebe bildirisi muhasebeye yardımcı olması için ve işlerini kolaylaştırması için düzenlenen bir belgedir.  Konşimentoda belirtilmemiş ama gönderici tarafından ödeneceği belirtilmiş ücretlerin tahsili, konşimentoda belirtilmemiş lakin alıcı tarafından ödeneceği belirtilmiş masrafların alıcıdan tahsil edilmesinde kullanılan bir belgedir.

  • Teslim Edilmedi Bildirisi

IATA’ya göre son taşıyıcı tarafından konşimento sahibi taşıyıcıya teslim edilmek üzere düzenlenen bir belgedir. Bu belgede; kargo gönderisinin teslim noktasından 14 gün içerisinde alınmaması durumundan kaynaklanan aksaklıklarda, kargo gönderisinin teslim edilmesinin önüne geçen problemlerin ve durumların ortaya çıkması teslim edilmedi bildirisi düzenlenir.

  • Kargo Hasar Raporu

Kargo hasar raporu, gönderilen hava kargonun konşimentoda belirtilmiş olan değerinin düşmesine yol açan hasarın bildirilmesi ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayan bir belgedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir