Genel

ICAO Nedir? Başlıca Görevleri Nelerdir?

International Civil Aviation Organization anlamına gelen ICAO, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü anlamına gelir. 4 Nisan 1947 tarihinde kurulmuştur. Birleşmiş Milletler tarafından yasal havacılık kuruluşu olarak hizmet verir.

ICAO’nun Yapısı

ICAO’ya üye olabilmenin koşulu Birleşmiş Milletler ‘e üye olmaktır. BM’ye üye olan ülkeler, kuruldan onay aldıktan sonra üyelik işlemlerini gerçekleştirebiliyor. ICAO’nun şu anda 190 üyesi bulunmakla birlikte, 36 yönetici organı vardır.

ICAO Genel Kurulu, üç senede bir toplanarak görüşme yapar. Her bir üyenin bir oylama hakkı bulunur.  Bu toplantılarda ekonomik, hukuksal ve teknik işbirlikleri konuşulur ve gözden geçirilir. Gelecek dönem planları tespit edilir ve atılacak adımlar konuşulur.

ICAO’nun bünyesinde; Hava Seyrüsefer Birimi, Hava Taşımacılığı Birimi, Hukuk Birimi, Teknik İşbirliği Birimi ve İdari Hizmetler Birimi olmak üzere beş farklı birim bulunur.

ICAO’nun Amacı

  • Sivil havacılığın tüm dünyada yaygınlaşmasını ve büyümesini sağlamak.
  • Uçak tasarımlarını geliştirmek.
  • Uçuş güvenliğini artırmak.
  • Uluslararası havacılığın ekonomik boyutlarında düzen sağlamak.
  • Uluslararası uçuşları düzenli hale getirmek.

 ICAO’nun Görev Tanımı

  • Sivil havacılığın teknik yönlerinde söz sahipi kurumdur.
  • Ekonomik ve hukuk ile ilgili havacılık kurallarında yetkili merciidir.
  • Havalimanlarındaki imkanları ICAO geliştirir.
  • Şirketler arası haksız rekabeti önler.
  • Bütün havalimanlarının aynı standarta yakın olması için teknik ekipman sağlar.

Türkiye ve ICAO

Türkiye, 1947 senesinde kurulan ICAO’ya ilk senesinde üç yıllık üyelik hakkı kazanmıştır ancak diğer yıllarda üst üste gerçekleşen adaylıklarında oy bölünmeleri nedeniyle üyeliğini devam ettirememiştir. Şu anki şartlar içerisinde Türkiye, örgütün konseyine gözlemci olarak katılmaktadır. Görüşme ve oylamalara katılamamakla birlikte; toplantıları izleyebilmektedir. Türkiye’yi ilgilendiren konularda sn hakkı baki olan kurulumuz Ulaştırma ,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Sivil Havacılık Müdürlüğü gibi birimlere bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

ICAO Üyesi Ülkeler

ICAO üyesi ülkeler üç farklı grup altında toplanmıştır. Bu üç grup, öncelikli sıralamalarca belirlenmiştir. Birinci grup ülkeler; Kanada, Rusya, İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere, Çin, Avustralya, Brezilya ve Amerika gibi hava yolu taşımacılığında en çok öneme sahip ülkelerdir. İkinci grup ülkeler; birinci grupta yer alan ülkeler kadar olmasa da hava seyrüseferi konusunda önemli bir yere sahip olan diğer ülkelerdir.

Bu ülkeler; Arjantin, Mısır, İspanya, Hollanda ve Kolombiya gibi ülkelerdir. Costa Rica, Dominik, Malezya, Paraguay, Yunanistan, Sudan, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ise üçüncü grup ülkelerinde yer alan ve coğrafi konum açısından önem teşkil eden ülkelerdir.

IATA Ve ICAO Farkı

IATA, havayolu şirketleri ile ilgiyken; ICAO ise, ülkelerin havayolu yetkeleriyle ilgilidir. IATA, ICAO ile yakın işbirliğinde olup; sektörün gelişmesine katkı sunar. ‘’ IATA Yetkisi Nedir? Nasıl Alınır ‘’ diyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Siz de ICAO ile işbirliği içerisinde olan IATA yetkili kurum Tr Freight & Logistics ile tanışabilir, hava yolu kargolarınızı güvenle taşıyabilirsiniz!’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir