Genel

Taşımacılığın Yeni Devi: İthalat Ve İhracatta Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel taşımacılık, günümüzde yeni bir kavram olmasa da, son on yıldır taşımacılıkta çığır açan bir yöntem. LCL, “Less Container Load” anlamına gelen parsiyel taşımacılık, yük alanlarının (varil, konteyner gibi) doldurulamadığı durumlarda; birden fazla alıcının yükünün ile doldurulmasıdır. Bu yöntemde alıcılar, yüklerinin kapladıkları kadar ödeme yapar.

Parsiyel taşımacılıkla birlikte taşıma maliyetleri de azalır. Tam bir alanı kaplamayacak yükler için birden fazla alıcıyla ortak konteyner kullanmanız; size düşen ödeme payını da azaltır. Ancak parsiyel taşımacılık avantajları bununla da sınırlı değildir. İşte hava yolunda sıklıkla kullanılan parsiyel taşımacılığın diğer avantajları.

Parsiyel Taşımacılığın Avantajları

1- Maliyet tasarrufu sağlar.

Az önce de yukarıda bahsettiğimiz gibi, Parsiyel taşımacılık maliyet açısından en avantajlı taşıma yöntemlerindendir. Hesaplanan hacim ve alan doğrultusunda ödeme yapılır. Bu da tam bir konteyner doldurmayan yükleriniz için çok daha küçük hacim kaplaması demektir. “Hava Kargo Hacim Hesaplama Nasıl Yapılır?” yazımızla kargolarınızın hacmini hesaplayabilirsiniz.

2- Güvenilir bir taşıma yöntemidir.

Hava kargo, diğer taşıma yöntemlerine kıyasla daha güvenilir olduğu gibi, Parsiyel taşımacılık da en güvenilir yükleme şekillerinden biridir. Birden fazla alıcının bulunması, kargoların daha özenli yerleştirilmesine olanak tanır. Bunun yanı sıra, Parsiyel taşımacılıkta kargonun kontrolü çok daha kolaydır. TR Freightline gibi sektöründe öncü firmalar, 7/24 ulaşılabilir olmaları ve müşteri bilgilendirme hizmetleriyle alıcıların sorunsuz teslimat yaşamasını sağlar.

3- Operasyonel süreçler sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

“Parsiyel taşımacılık nasıl yapılır?” dendiğinde genellikle alıcılar, dağıtım ve yükleme esnasında sorunlar çıkabileceğini düşünür. Ancak tam tersi, iki veya daha fazla alıcının bulunması sürece gösterilen özeni artırır. Bu nedenle kargonun mal sahibinden alınıp alıcısına kadar geçen tüm süreçte operasyonel adımlar sağlıklı bir şekilde tamamlanır.

4- Taşınma süresi boyunca, müşteri bilgilendirilir.

Taşıma faaliyetleri boyunca, müşteriler bilgilendirilir. Müşteri sürekli iletişim halinde olabildiğinden yükünün hangi saatte, hangi bölgede olduğuyla ilgili bilgiye ulaşır. Parsiyel taşımacılıkta, bir yük alanı içerisinde birçok alıcıya ait farklı ürünün bulunması, müşterilerin aklına “karışır mı?” sorusunu getirse de Parsiyel taşımacılıkta böyle bir durum mümkün değildir. Gerek sıkça kurulan müşteri irtibatı, gerekse kargoların ayrı ayrı kategorize edilmesi ve taşınması bu tür karışma, kaybolma ihtimallerini ortadan kaldırmaktadır.

5- Yükleme ve elleçleme işlemleri özenle yapılır.

Alıcıların kargo hassasiyetleri birbirinden farklı olabileceği gibi, her müşterinin kargosu için gösterilen özen aynıdır. Tüm kargolar yükleme ve elleçleme sırasında tek tek, istiflenebilir/istiflenemez özelliklerine göre taşınır. Aynı yerdeki alıcıların kargosu bir yüklenirken; aynı bölgeye taşınacak kargoların sınıfına göre de hangi alıcıların bir yükleme yapılacağı belirlenir.

Parsiyel Taşımacılıkta Fiyat Nasıl Hesaplanır?

Parsiyel taşımacılık fiyat hesaplamaları; müşterinin yükünün eni, boyu, alanı ve hacmi göz önüne alınarak yapılır. Metreküp ağırlık ve lademetre ölçüleriyle de esas ücret belirlenir. Ardından kargonun türüne göre önlemler alınarak ambalajlama ve etiketleme işlemleri tamamlanır.

Siz de hava kargolarınız için parsiyel yük taşımacılık hizmetinden yararlanmak; kargolarınızı güvenle alıcısına ulaştırmak için TR Freight& Logistics ile iletişime geçebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir