Genel

Kimler Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yapabilir?

Tehlikeli maddelerin uygun şekilde paketlenmemesi, etiketlenmemesi ve nakliye için kurallara ve düzenlemelere uyulmaması, zaman ve para kaybına neden olabilir. Tüm bunların yaşanmaması için IATA, tehlikeli maddelerin hava yoluyla güvenli bir şekilde taşınması için küresel bir standart belirlemiştir. Belirlenen bu standartlar, dünyadaki havayollarının hepsi tarafından tanınmaktadır.

IATA standartlarını TR Freight & Logistics gibi eksiksiz yerine getiren tüm lojistik şirketleri tehlikeli madde taşımacılığı yapabilir.

Tehlikeli Maddelerin Hava Kargoyla Taşınması İçin Gerekenler

Tehlikeli maddeler kısaca patlayıcılar, yanıcı maddeler, lityum piller ve kimyasallar içerir. Bu ürünler yanıcıdır ve sevkıyat için uygun paketleme gerektirir.

Tehlikeli Maddelerin Etiketlenmesi: IATA’ya göre etiketlenmesi gereken 9 adet tehlikeli madde sınıfı vardır. Bu tehlikeli maddeler daha küçük kategorilere ayrılır ve bu şekilde etiketlenmeleri gerekir. Ayrıca, mallarınız yüklenip boşaltıldığında uygun güvenlik önlemlerinin alınabilmesi için özel taşıma etiketleri de gerekebilir.

Tehlikeli Maddelerin Ambalajı: Tehlikeli madde içeren hava kargo uluslararası düzenlemelere uygun olarak ambalajlanmalıdır. BM bu ambalaj grupları için standardı aşağıdaki şekilde belirlemiştir:

Ambalaj Grubu I – Büyük Tehlike: Çoğu için koruyucu ambalaj gereklidir.
Ambalaj Grubu II – Orta Tehlike
Ambalaj Grubu III – Küçük Tehlike: En az miktarda koruyucu ambalaj gereklidir.

Tehlike Madde Dokümantasyonu: Tehlikeli mallar veya tehlikeli maddeler için ek nakliye dokümantasyonu gereklidir. Bu öğelerin bazıları şunları içerir:

  • Acil telefon numaraları
  • Kayıt bilgileri
  • Ambalaj grubu numarası
  • DOT muafiyetleri, özel izinler ve EX numaraları gibi düzenleyici bilgiler

Tehlikeli Maddelerin Taşınması İçin Neden TR Freight & Logistics’i Tercih Etmeliyim?

IATA Kargo Taşımacılık yetkisine sahip olan şirketimiz, tehlikeli maddeler için tüm nakliye belgelerinin uluslararası düzenlemelere uygunluğunu denetler. Süreç boyunca her zaman tehlikeli maddelerin güvenli, verimli ve dikkatli bir şekilde taşınmasını sağlar. Ayrıca, müşterilerimizin daha önce bilmedikleri tehlikeli malları tanımalarına yardımcı olur.

Bu malzemelerin yanlış gönderilmesini engelleyerek maliyetli ve tehlikeli hataları önleyebilir. Müşterilerimize, tehlikeli maddelerin hava kargoyla taşınması için tüm ambalajlama, etiketleme ve IATA düzenlemelerine uygunluk açısından doğrulama yaparız.

Tehlikeli maddelerin uçakla kargolanması hakkında daha fazla bilgi edinmek veya uzman ekibimize danışmak için bugün TR Freight & Logistics ile iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir