Blog, Genel

Lityum İyon Pil Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Şarj edilebilir pil türleri arasında yer alan lityum iyon pillerin kullanımı teknolojinin iyice hayatımıza yerleşmesiyle her alanda kullanılmaktadır. Taşınabilir elektronik cihazlara olan ilginin ve ihtiyacın artması ve elektrikli araçların günden güne rağbet görmeye başlamasıyla bu pil türü de ön plana çıkmaya başlamıştır.

Teknolojinin hızlı ilerlemesi ve genişlemesi ile insanoğlunda da farklı ihtiyaçların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.. Bu ihtiyaçlardan biri olan lityum iyon piller, hayatımızdaki teknoloji ile ilgili alanların pek çoğunda kullanılan pil türleri arasındadır. Bu pillerin kullanım alanının yaygın olması da sunduğu avantajlarda kullanımını arttırmıştır.

Lityum iyon pil nerelerde kullanılır;

  • Cep telefonları
  • Bilgisayarlar
  • Küçük ev aletleri
  • Tabletler
  • Elektrikli araçlar

Vb. bir çok yerde kullanılır.

Lityum esaslı pillerin avantajları yanında , bazı  dezavantajları da bulunmaktadır. Metal lityum hava ve su ile reaksiyona girdiğinde yüksek sıcaklığa ulaşır (ekzotermik reaksiyon). Pilleri fazla ısıtmak şarj etmek, delmek, kısa devrelere maruz bırakmak veya aşırı deşarj etmek de aynı şartları oluşturacağından sonuçta patlama ve yanmalar görülmektedir. Bu durumda  yanıcı hidrojen gazının ortaya çıkması da akla ilk gelen olmalıdır.  Ayrıca böyle bir durumda zehirli elektrolit gazının oluşması neticesinde çevreye ve insan sağlığını tehlike sokabilecek durumlar söz konusu olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir