Genel

Rusya’ya Hava Kargo İle İhracat Nasıl Yapılır? En Çok Gönderilen Ürünler Nelerdir?

Türkiye’nin kaynakları içerisinde önemli bir yere sahip olan ihracat, hızlı bir ivmeyle artarken; Türkiye, dünyanın önde gelen devleriyle de yarışmaya adım adım yaklaşıyor. Son yıllarda 157 milyar doların üstüne çıkan dış ticaret hacminde ise en büyük ihracat sektörlerinden biri gıda sektörü. Türkiye’nin geniş tarım arazileri ve mevsimsel zenginliği, tarım ürünleri ihracatında oldukça dikkat çekiyor.

Tarım alanları arazi koşulu ve mevsimsel şartları nedeniyle yeterli olmayan Rusya, Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin başında geliyor. Rusya’ya hava kargo gönderisi yapılan ülkelerin ise başında; Kuveyt, Bahreyn, Umman, Ürdün ve Cayman Adaları, Libya, Kanada,  Avustralya,  Azarbaycan ve diğer Arap ülkeleri geliyor.

Rusya’ya En Çok Gönderilen Ürünler Nelerdir?

2019 verilerine göre yenilen meyve, sert kabuklu meyveler 655 milyon dolarlık bir getireye sahip olan Türkiye’den Rusya’ya ihracatı; makine, motorlu kara taşıtları, plastik mamulleri ve elektrikli cihazlar takip ediyor. 2019 yılı içerisinde totalde 3.852 milyon dolarlık bir ihracat gelirine sahip olan bu verinin ise 2020 yılı içerisinde %35’den fazla artacağı öngörülüyor.

Türkiye’den Rusya’ya Nasıl İhracat Yapılır?

Rusya’nın en büyük temel ihtiyaçlarından birini karşılamaya yardımcı olan ülkemizden Rusya’ya hava kargo ile gönderim yapmanız mümkün. Türkiye’nin en önemli ekonomi ortağı olan Rusya ile karşılıklı uçak kargo trafiği, hava trafiği içerisinde en yoğun olan hatlardan biri. Bunun nedeni de elbette giderek artan talepler oluyor. Rusya’da yer alan yoğun havalimanı varlığı da bu istekleri karşılayabilir nitelikte.

Kara ve deniz yoluyla haftaları alabilecek yolculuk süreleri, uçak kargolarla saatlere indirgenerek en hızlı ulaşım yolu oluyor. Bu da başta tarım ürünleri olmakla birlikte, bozulabilir tüm kargoların çok daha hızlı alıcısına ulaşmasına olanak sağlıyor. Soğuk zincir kargo ile gönderimi yapılabilen bozulabilir kargo ile ilgili “Hava Kargo İle Bozulabilir Ürünler Nasıl Taşınır?” başlıklı yazımızı da ziyaret edebilirsiniz!

Neden Hava Kargoyu Tercih Etmeliyim?

Rusya ile ticari ilişkilerinizde hava kargoyu tercih etmeniz, size birçok avantaj sağlar. Bunların başında, hız gelir. Hava kargo diğer ulaşım türlerine göre çok daha hızlıdır ve en kısa süre içerisinde kargolarınızın alıcısına ulaşmasına sağlar. Bunun yanı sıra, pazar ağınızın genişlemesi için de hava kargo önemlidir. Dünyanın her bölgesine yayılmış genel havayolu varlığı, daha çok alıcıya ve pazara ulaşmanızı da sağlar.

Hava kargonun sağladığı bir diğer avantaj ise, küresel sorunlardan en az etkilen taşıma yöntemi olmasıdır. Günümüzde yaşadığımız pandemi koşullarından da anlayabileceğimiz gibi; birçok ülke sınırını kapatmış ve kara yolu ile deniz ulaşımlarını sınırlamışken bundan etkilenmeyen tek taşıma yöntemi hava kargo olmuştur. Hatta bu dönemdeki hava kargo ile taşımacılık hacmi çok daha yükselmiştir.

Rusya Hava Kargo Hizmetleri

20 yıla dayanan tecrübesiyle; Thy Kargo, Qatar Air, Emirates, Lufthansa, MNG, Canada Air, France Air gibi birinci sınıf havayolu şirketlerine entegre çalışan firmamız TR Freightline ile Rusya hava kargo gönderimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir