Genel

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yaparken Bulundurmanız Gereken Belgeler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler?

tehlikeli madde

Tehlikeli madde taşımacılığı güvenlik açısından yüksek bir risk seviyesine sahiptir. Tehlikeli maddeler eğer düzgün bir şekilde kontrol edilmezlerse, taşıma sırasında birçok zarara yol açabilir.

Tehlikeli Madde Nedir? Nasıl Sınıflandırılır?

Tehlikeli maddeler; fiziksel, kimyasal veya toksisite özellikleri nedeniyle insan, mülkiyet veya çevre için acil tehlike oluşturabilecek özellikteki taşınabilir madde veya malzemelerdir. Tehlikeli özelliklerine göre 9 tehlikeli madde sınıfı vardır:

1.Patlayıcı Madde: Mühimmat, havai fişek vb.
2.Gazlar: Doğal gaz, aerosol vb.
3.Yanıcı Sıvılar: Aseton, benzin vb.
4.Yanıcı Katılar: Kükürt, aktif karbon vb.
5.Oksitleyici Madde: Hidrojen peroksit, oksijen jeneratörü vb.
6.Zehirli Maddeler: Siyanür, fenol vb.
7.Radyoaktif Maddeler: Zenginleştirilmiş uranyum, izotop vb.
8.Aşındırıcı Maddeler: Sülfürik asit, sodyum hidroksit vb.
9.Çeşitli Tehlikeli Maddeler: Çinko oksti, lityum iyon piller vb.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yaparken Bulundurmanız Gereken Belgeler

IATA Tehlikeli Mallar Yönetmeliği’nde açıklandığı ve listelendiği gibi, tehlikeli maddeler; uçağa, yolculara, mürettebata ve diğer yüklere zarar verebilecek maddelerdir. Bu nedenle, sadece DGR (Dangerous GoodsRegulation)ve güncel yayınlarla uyumlu olmalıdır. Bu gereksinimlerin karşılanmadığı durumlarda tehlikeli maddeler kesinlikle kabul edilmez.

Belgeler, tehlikeli madde taşımacılığı zincirinde göz önünde bulundurulması gereken en kritik husustur, bu nedenle tehlikeli madde gönderilerinin belgelerini doğru almanız gerekir. Tehlikeli madde nakliyesindeki tüm öğelerin hava irsaliyenizdeve ticari faturanızda “Öğe Açıklaması” altında beyan edildiğinden emin olun. Buna ek olarak, genişletilmiş bir uluslararası konşimentoyu (AWB) tamamlamanız ve göndericinin beyanlarına 24 saatlik bir telefon numarası eklemeniz istenir. Bu belgedeki herhangi bir hata, gümrükte büyük gecikmelere veya hasarlara yol açabilir.

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS), tehlikeli mal talebi, tehlikeli mal beyanı, tehlikeli bildirim, nakliye acil durum kartı veya TREM kartı gibi tehlikeli maddelerin sevkiyatı ile ilgili birçok belge vardır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tehlikeli madde taşımacılığında dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bu faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1.Belirli tehlikeli madde sınıfıyla ilgili işlem prosedürleri

Tehlikeli maddenin yarattığı tehlike veya risk seviyesine bağlı olarak, yükleme ve sevkiyat sırasında uygun taşıma – güvenlik prosedürleri gerekir.

2.Hedef ve ara noktalar

Her ülkenin farklı ithalat yasaları vardır.Bu da taşınacak tehlikeli maddenin o bölgeye girip giremeyeceğini etkiler.

3.DGR kargo özellikleri

Gönderinin boyutu ve ağırlığı, tehlikeli maddenin hangi nakliye yöntemiyle gönderilebileceğini belirleyecektir.Bazı tehlikeli maddeler hava taşımacılığı için uygun değildir.

4.Güvenli sıcaklık aralıkları

Her tehlikeli maddenin gidebileceği en yüksek ve en düşük sıcaklıklar vardır. Bu yüzden tehlikeli maddelerin sınıfının dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Bu önerilerden sapılırsa, tehlikeli maddeler yanabilir ve hasara neden olabilir.

5.Belgeleme

Tüm tehlikeli mal gönderilerine doğru Malzeme Güvenlik Bilgi Formları (MSDS),Güvenlik Veri Sayfaları (SDS) ve tamamlanmış Gümrük Uygunluk Formları eklenmelidir.

6.Mevzuat

Taşımacılık mevzuatı, uyulması gereken kuralları yönetmede önemli bir rol oynamaktadır. Uluslararası olarak, Birleşmiş Milletler’in Tehlikeli Malların Taşınmasına İlişkin Tavsiyeleri, IATA’nın Tehlikeli Mallar Düzenlemeleri ve ICAO Teknik Talimatları da tehlikeli madde taşımacılığı için kullanılmaktadır.

7.Uygun paketleme, işaretleme ve etiketleme

Tehlikeli maddelerin, ambalajın, etiketleme ve işaretleme durumları, Tehlikeli Mallar Yönetmeliği ve mevzuatına uygun olmalıdır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Doğru Firmayı Nasıl Bulurum?

Tehlikeli madde taşımacılığı için profesyonel olmayan bir lojistik firmasıyla çalışmak, yüksek risk barındırır. Bir gönderinin ‘tehlikeli olmayan’ olarak yanlış tanımlanması, malların gümrüklerde reddedilmesine yol açar ve önemli cezalarla sonuçlanabilir. Yanlış beyan edilen tehlikeli mallar; para cezalarına, ek ücretlere ve gümrüklerde tutulmaya veya reddedilmeye neden olur. Hem üründen olup müşterinize mahcup olur müşteri kaybı yaşar hem de zarar eder ek cezalarla karşılaşırsınız.

Daha da önemlisi, malların yanlış sınıflandırılması, taşıma sırasında maddeleri kontrol eden personel için gaz, sıvı ve kimyasallara maruz kalmaya, yangın veya patlama riskine ve yüksek sıcaklık veya yüksek asidik malzemelerle temas yoluyla ciddi güvenlik tehlikelerine neden olur.

Yukarıdaki ayrıntılardan da görebileceğiniz gibi, tehlikeli madde taşımacılığı son derece uzmanlık gerektirenbir iştir. Zincirdeki herkesin; gerekli belgeler, etiketleme, nakliye gereklilikleri ve izlenecek yönetmelikler hakkında tam farkındalığa sahip olması gerekir.

Tehlikeli madde taşımacılığı her lojistik firmasının yapacağı bir iş değildir, yüksek düzeyde planlama gerektirir.

Bu nedenle, lojistik hizmet sağlayıcısı; süreci, prosedürleri, DGR paketleme ve ambalajlama gereksinimlerini ve tehlikeli malları nakletmek için gereken belgeleri bilmelidir.

TR Freight & Logistics, uzman personelleriyle tehlikeli maddelerin başarılı bir şekilde taşınması için ilgili riskleri güvenle ele alır. Süreci, prosedürleri, paketleme ve ambalajlama gereksinimlerini; tehlikeli maddeleri nakletmek için gereken belgeler konusunda uzman bir ekibe sahiptir. Hava kargo için onaylanan tüm maddeleri güvenilir bir şekilde istenilen bölgeye ulaştırır.

Siz de bir sonraki tehlikeli madde taşımacılığınız için herhangi bir sorun yaşamadan güvenli bir şekilde nakliyat yapmak isterseniz, daha fazla bilgi edinmek veya uzman ekibimize danışmak için bugün TR Freight & Logistics ile iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir