Genel

Tehlikeli Maddeler Hava Kargoda Nasıl Paketlenir?

Tehlikeli madde, insan ve çevre sağlığına zarar verebilecek bileşenlere sahip olan; yakıcı, yanıcı ya da korozif maddelerle etkileşime girerek farklı özellikler gösterebilecek maddelere denir. Oldukça risk oluşturan bu maddeler; sızma, kaçak, dökülme ve bulaşmaları engelleyecek şekilde paketlenmelidir. Maddenin dışarı sızmasını önlemek amaçlı yönetmelikle belirlenen paketleme koşulları sağlanmalıdır.

Tehlikeli maddelerin hava kargoyla taşınması, günümüzde tehlikeli maddelerin taşınması için en çok tercih edilen navlun türlerinden biridir. Bu nedenle gerek tehlikeli maddeden sorumlu kişiler, gerekse havayolunun ilgili çalışanları gerekli önlemleri almalıdır. Bu tedbirlerin başında ambalajlama gelir. Ancak ambalajlama sadece tehlikeli maddelerin etkilerini azaltmak için değil, aynı zamanda depo verimliliğinin de artması üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Tehlikeli Maddelerin Paketlenmesi

 • Tehlikeli maddeler, bulundukları kap dışına bulaşmayacak şekilde paketlenmelidir.
 • Yönetmelikte belirlenen etiketleme tavsiyelerine uyulmalıdır.
 • Ambalaj kabının tehlikeli maddenin etkileşime giremeyeceği bir madde olması gerekir.
 • Birden fazla ambalaj kabı kullanıldıysa kaplar arasında taşma, sızma, dökülme olmamalıdır.
 • Kaplar içersinde boş alanlar bırakılmalıdır.
 • Gıda maddelerinin paketlenmesine benzeyen paketlemeler, tehlikeli maddeler için kullanılmamalıdır. Benzerlik nedeniyle ürünlerin karıştırılmasın durumunun önüne geçilmelidir.
 • Paketleme için kullanılacak tüm malzeme ve maddeler, fonksiyonel testlere tabi tutulmalı ve bu işlemden sonra uçağa yüklenmelidir.
 • Isı transferini engelleyici tasarım kaplar kullanılmalıdır.
 • ADR hükümlerine uygun ambalajlamalar yapılmalıdır.
 • Her bir paketin, belli basınç şartlarında bütünlüğü kesin olarak bozmayacak olan tasarımlar onaylanmalı ve ancak bu paketler kullanılmalıdır.
 • Tehlikeli maddeler içersinde yer alan radyoaktif maddeler için, özel onay sertifikaları alınmalıdır.

Tehlikeli Madde Paketlenmesi Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Üreticiler, hava kargoyla taşınacak tehlikeli maddelerin paketlenmesi sırasında malzemeyi en aza indirgemekle sorumludur. Beklenenin aksinde bir paketleme tutarı çıkması durumunda, üretici masrafları karşılamak zorundadır.
 • Uçak içerisinde basıncın değişmesi, uçağın türbülansa girmesine bağlı sallanması durumlarına bağlı tehlikeli maddelerde bir sorun yaşanmasına karşın otomatik basınç ayarlamaları yapan kaplar kullanılmalıdır.
 • Çıkan gazların tehlikeli olabilmesine karşı, tehlike önlemeye yönelik diğer tedbirler de alınmalıdır.

Tehlikeli Maddeleriniz İçin Neden Hava Kargo Tercih Etmelisiniz?

İthalat ve ihracatta önemli bir yere sahip olan hava kargo, günümüzde küçük bir postadan riskli tehlikeli maddelerin taşınmasına kadar geniş bir taşıma alanı sunuyor. Ancak uçak kargonun avantajları bu kadarla da sınırlı değil. Uçak kargonun diğer sayısız avantajı için “Uçak Kargo’nun Avantajları Nelerdir?” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Uçak kargo, hızlı olması nedeniyle tehlikeli maddeler için oluşabilecek riskleri minimize etmeye yardımcı olur. Bu da daha sağlıklı ve güvenli bir yolculuğun anahtarıdır. Aynı zamanda hava kargo taşımacılığı, diğer taşımacılık hizmetlerine nazaran daha butik bir hizmet olduğundan ürünleriniz güvenliğine çok daha dikkat edilir. Uzman ekipler tarafından da kontrol edilen tehlikeli madde kargolarınızı TR Freightline ile güvenle taşıyabilirsiniz!

TR Freightline bünyesinde yer alan uzman ekibimizle iletişime geçin, tehlikeli maddeden taşımak istediğini her türlü kargoya uygun seçenekleri birlikte belirleyelim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir